6 dôvodov, prečo sa oplatí študovať cudzí jazyk

Dôvodov, prečo sa oplatí ovládať okrem materinského aspoň jeden cudzí jazyk, je viacero. Každý má ten svoj.

No ak sa ešte len rozhodujete, že s nejakým cudzím jazykom začnete, týchto 6 dôvodov vás možno presvedčí o tom, že sa naozaj oplatí naučiť cudzí jazyk. Ktorý z nich sa vám páči najviac?

Dôvod 1 – Väčšia šanca zamestnať sa vo veľkej zahraničnej firme

V 21. storočí je takmer nemožné nenájsť v našich väčších mestách niekoľko zahraničných podnikov. Keďže tie často komunikujú aj so svojimi partnermi zo zahraničia a koordinujú svoju prácu s pobočkami z iných krajín, znalosť minimálne angličtiny sa stáva nevyhnutnosťou. Z toho dôvodu sa ľudia buď sami vzdelávajú, alebo priamo zamestnávatelia posielajú svojich zamestnancov na kurz angličtiny.

Dôvod 2 – Možnosť vycestovať za lepšou prácou do zahraničia

Hoci je naša planéta veľká, vzdialenosť medzi krajinami sa pomaly zmenšuje. Kedysi trvalo precestovať z jednej krajiny do druhej celé dni aj týždne. Dnes to zvládnete v priebehu hodín. Napríklad mnoho Bratislavčanov chodí za prácou do Rakúska, ktoré je od nás len na skok. Keďže v Rakúsku je úradný jazyk nemčina, kurz nemčiny v Bratislave patrí medzi vyhľadávané.

Dôvod 3 – Ak podnikáte, máte väčšiu šancu preraziť na zahraničnom trhu

Tak ako máte so znalosťou cudzieho jazyka väčšiu šancu zamestnať sa, platí to aj naopak. Viete ju využiť ako podnikateľ. Ak už podnikáte, s cudzím jazykom ľahšie prerazíte na zahraničné trhy. Preto je mnoho produktov, hlavne programy do počítačov, prekladaných do cudzích jazykov.

Dôvod 4 – Lepší a rýchlejší prístup k informáciám

Pozrime sa na históriu ľudstva. Okrem rôznych historických udalostí v sebe ukrýva aj rozvoj a technologický pokrok v podobe objavov vo vede. Nanešťastie niektoré knihy a informácie sú len v cudzom jazyku. Trvá roky, kým sa preložia a navyše niektoré to šťastie ani nemajú. Čo v takom prípade? Buď si počkáte na preklad, avšak s tým rizikom, že informácie už môžu byť zastaralé. Alebo si prečítate originál hneď ako vyšiel.

Dôvod 5 – Možnosť študovať v zahraničí

Ako povedal Benjamin Franklin: “Investícia do vzdelania prináša najlepší úrok.”

A ako mať zo svojho vzdelania čo najviac vyťažiť? Vzdelávať sa v zahraničí. Každoročne sa uverejňujú štúdie o tom, ktoré školy sú najlepšie a uverejňujú sa aj ich rebríčky. Dlhé roky v týchto rebríčkoch dominujú univerzity z USA a Británie. Študovať v týchto krajinách môže pre vaše vzdelanie znamenať zásadný obrat. Okrem toho, že máte prístup k najlepším informáciám, môžete priamo komunikovať so svetovými špičkami v oboroch. Môžete s nimi osobne diskutovať a pýtať sa ich.

Dôvod 6 – Budete mentálne fit

Vedeli ste, že Sherlock Holmes okrem vedel okrem svojho rodného jazyka hovoriť aj inými? Síce nie úplne plynulo, ale vedel . Aspoň tak sa môžeme dozvedieť z jeho príbehov. A hoci sú to len príbehy, je na nich kus pravdy. Na Univerzite Pompeu Fabra v Španielsku zistili, že ľudia ovládajúci viacero jazykov dokážu lepšie pozorovať svoje okolie, dokážu lepšie filtrovať podstatné od nepodstatného a dokážu aj lepšie spozorovať zavádzajúce informácie.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>